نهال گردو خوشه ای

نهال گردو خوشه ای

Walnut Sapling

کد کالا : 21908
37,000 تومان
بررسی موجودی...
اضافه به سبد
تعداد :
تحویل کالا :
    • شهر مقصد را وارد نمایید!
شرایط مرجوعی :
7 روز ضمانت بازگشت کالا
شرایط آماده سازی :
آماده تحویل به محض فروش
ویژگی ها

سن نهال : یکساله

نهال مرکبات : ندارد

قابلیت کاشت در تمام فصول سال : دارد

نوع محصول : گردو

مشخصات کلی

نام محصول :

نهال گردو خوشه ای

نوع محصول :

گردو

قابلیت کاشت در تمام فصول سال :

نهال مرکبات :

رده بندی گیاه

نام علمی محصول :

Juglans regia

Juglans cinerea

خانواده/تیره (Family) :

Juglandaceae

ویژگی های تخصصی

ارتفاع نهال :

60 تا 90 سانتی متر

سن نهال :

یکساله

مناسب اقلیم :

معتدل و نیمه سردسیر

زمان و شرایط آبیاری :

در طول دوره رشد درخت گردو خوشه ای مراحل مختلفی را می گذراند که دراین مدت غفلت در آبیاری درخت گردو هم محصول سال وهم محصول سالهای آینده را کاهش میدهد. تعیین دقیق میزان آب مورد نیاز یک هکتار باغ گردو از کاشت تا برداشت گردو آسان نیست چرا که عوامل متعددی از جمله سن وقدرت رشد وعملکرد وتراکم درخت نیز در این امر دخالت دارد ومیزان آب به شرایط محل کاشت بستگی دارد.

برای جلوگیری از تبخیر آب پیرامون نهال در فصل بهار وتابستان و اصلاح خاک پای طوقه، می توان سطح خاک اطراف نهال درخت گردو را با برگهای پوسیده یا باقی مانده گیاهان مانند کاه وکلش گندم پوشاند.

روش های آبیاری درخت گردو خوشه ای شامل آبیاری غرقابی، نواری، قطره ای، بارانی وبابلر می باشد که میتواند با آب چاه ، رودخانه ویا قنات انجام شود.

توجه شود که از اواخر پاییز تا انتهای فصل سرما، درخت گردو خوشه ای آبیاری نشود چرا که آبیاری در پاییز و زمستان موجب سرمازدگی درخت می شود.

خواص میوه نهال :

گردو درختی بزرگ وگسترده است وبیشتر از هر درخت دیگر به نور نیاز دارد.

بسته به میزان نور دریافتی محصولات بزرگ تر و گردو در سن بلوغ میوه میدهد ودر قسمتهایی از درخت که نور بیشتری می تابد، باردهی بهتر است و در قسمتهای داخلی که نور به آن نمی تابد گردوها ریز وکوچک میشوند.

شرایط محیطی کشت و رشد گیاه :

درختان گردو باید طوری کاشته شوند که فاصله بین آنها کمتر از 10متر نباشد. چون این رقم تاج بزرگی دارد و بعد از گذشت چند سال از رشد، شاخه و برگ ها مزاحم همدیگر شده و در هم می پیچد که نهایتا باعث ریزش برگهای درخت می شود.

کاشت درخت گردو وتکثر آن از طریق بذر گردو صورت میگیرد.وباید در دو سالگی به وسیله پیوند وصله ای پیوند زده شوند تا حاصل باغ گردو یکدست شود

بعد از آنکه گردو خوشه ای کاشته شدوشروع به رشد کرد.(به اندازه ای رسید که بتوان آن را جابجا کرد )نهال گردورا با ریشه از خاک در آورده ودرچاله های عمیق حفر شده در زمینی که خاکش از نظر کود دهی آماده شده است کاشته میشود.وبا خاک اطرافش را می پوشانند.تا برای آبیاری درخت مشکلی پیش نیاید.

بهترین فصل کاشت درخت گردو کاشت پاییزه است

برای جلوگیری از ابتلای درخت به آب سیاه، باید درخت 20-30 سانتیمتر بالاتر از کف جوی کاشته شود

در احداث باغهای جدید باید سعی کرد حتما از نهال پیوندی استفاده شود.

برای کاشت و رشد، گردوی خوشه ای نیازمند چاله های عمیق با قطر زیاد است که از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی باشد.

عمق و قطر توصیه شده برای چاله ها، 1 تا 2 متر می باشد و توصیه می شود چند ماه قبل از کاشت گردو آماده شود.

خاک و کود :

خاک مناسب کاشت نهال گردو، خاکی غنی از عناصر پتاسیم، فسفر، آهن، روی، مس، منگنز، کلسیم و…می باشد که میزان کود باید توسط کارشناس باغ تعیین شود و همانطور که پیشتر اشاره شد بهتر است از چند ماه قبل این کار صورت گیرد.

این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط ودر چاله های حفر شده ریخته شود.نوع کود ومیزان آن بستگی به نوع خاک دارد.تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید ودر رشد درخت مؤثر است.وچون درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد کودهای آلی (کود حیوانی)بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان بصورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود. چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40سانتیمتر وبطول یک متر است که در سایه انداز درخت حفر می گردد.

برای یک درخت 15 ساله گردو یک کیلو گرم سولفات پتاسیم 500گرم سولفاتروی 500گرم سولفات آهن روی کودهای آلی(حیوانی)ریخته وباقیمانده ی چاله را با برگهای خشک پر میکنند وروی آنها خاک مرغوب میریزند.

کودهای ازته شامل نیترات واوره می باشدکه در دو نوبت به درخت گردو داده میشوند؛ چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد.در نوبت اول در اسفند ماه مقدار ۳۰۰گرم نیترات آمونیم ودر اوایل خرداد ماه هم ۳۰۰گرم نیترات آمونیاک به درختان داده میشود.

آفات و بیماری ها :

شیوع آفت درخت گردو وابسته به شیوه آبیاری درخت است. در صورتی که آب به تنه درخت برسد می تواند موجب انتقال بیماری به درخت شود و به همین ترتیب درختان دیگر را نیز آلوده کند. برخی آفت های درخت گردو نیز تنها از طریف شم پاشی برطرف می شوند.

بیماری مهمی که موجب مرگ درخت گردو می شود، آب سیاه (فیتوفترا) می باشد برای جلوگیری از آن باید از نهال سالم وقوی استفاده کرد و همچنین باید دور تا دور درخت را مانند تشتک احداث کرد تا آب با تنه درخت تماس نداشته باشد. در مورد درختانی که به بیماری آب سیاه مبتلا میشوند، باید محل آلودگی تنه درخت را با کارد تراشید تا جایی که به بافت سالم درخت برسد؛ سپس باید بافتهای آلوده را سوزاند .پس از این مرحله، محل تراشیده شده را با سم اکسی کلرورمسی یا آب اهک ضد عفونی نمود.

درخت گردو را نباید هیچ رمانی سم پاشی کرد مگر قسمت آفت دیده که باید در زمان مناسب و به موقع سم پاشی شود.

1 تا 0 از 0 نظر
نظرات کاربران
فیلتر با:
مرتب سازی نظرات با: قدیمی ترین جدیدترین مفیدترین

کالاهای مرتبط

اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی

Scroll